Vi tog lørdag eftermiddag imod Elitesport Vendsyssel i Sand Spedition Arena, hvor vi sikrede os en sejr på 31-28 efter en spændende afslutning.
Vi gik til pause foran 18-13 og var undervejs i anden halvleg foran med seks mål. Gæsterne kæmpede sig dog tilbage og reducerede til 28-27 med to et halvt minut igen.
Efter en vigtig timeout fik vi styr på tingene og scorede to hurtige mål ved Sebastian Wistoft Jensen og Emil Jensen. Det blev afgørende, og vi kunne til sidst juble over endnu en hjemmesejr.
Sebastian Wistoft Jensen og Emil Jensen blev topscorere med hver seks mål, mens Morten Ronald Jensen leverede en fremragende indsats i målet med hele 14 redninger. Han blev fortjent kåret til kampens spiller.
Næste opgave venter lørdag den 17. oktober, hvor vi møder Norddjurs Håndbold på udebane.